1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Monitoring Dostępności Strony Internetowej

by Michał Kowalski 17 lutego, 2019
Monitoring Dostępności Strony Internetowej

Jedną z czynności jaką należy prowadzić przy pozycjonowaniu strony internetowej jest sprawdzenie kiedy zdarzają się przerwy w dostępności do witryny. Dobry pozycjoner wie kiedy jego strona nie działa, otrzymuje powiadomienie i może zareagować. Niezależnie od tego czy prowadzisz stronę www firmy oferującej usługi lokalne, ogólnopolski sklep internetowy czy bloga – najlepiej wiedzieć kiedy Twój adres jest niedostępny. Wiedza taka przyda się do oceny jakości usługodawcy hostingu oraz pozwoli zadbać o lepszą widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i zminimalizować spadki ruchu.

Co powinien oferować dobry monitor strony internetowej?

Obsługą stron zajmuję się od wielu już lat, korzystam z rozwiązań monitoringu dostępności, mogę podsumować cechy dobrego serwisu. Poniżej, wypisałem co ma dobra usługa monitoringu:

  • wariant bezpłatny monitoringu strony z możliwością przejścia na plan płatny,
  • możliwie częste sprawdzenie czy strona jest aktywna np. sprawdzenie co 5-10 min,
  • szybkie powiadomienie o tym, że strona nie działa – najlepiej e-mail + SMS,
  • wgląd w historię dostępności strony,
  • opcje dodatkowe w postaci monitoringu bezpieczeństwa witryny.

Po co monitorować dostępność strony internetowej?

Zapewne nie każdy właściciel małej witryny internetowej będzie przekonany do tego aby prowadzić monitoring strony. Jednak jeżeli strona służy do pozyskiwania klientów lub sprzedaży produktów, wkładasz w jej rozwój pracę i środki finansowe – warto prowadzić jej monitoring. Tym bardziej jeżeli prowadzisz sprzedaż on-line, wydajesz ciężko zarobione pieniądze na marketing – musisz wiedzieć, czy strona działa bez dłuższych nieplanowanych przerw. Pozwoli to wyjaśnić przyczyny spadków w statystykach strony oraz szybko zareagować na awarię serwera.

Jakie strony powinny korzystać z monitoringu dostępności i bezpieczeństwa?

  • strony firm i instytucji,
  • sklepy internetowe,
  • komercyjne serwisy internetowe oferujące usługi,
  • blogi i fora,
  • aplikacje web odpowiedzialne za wykonywanie usług.

Co powinien sprawdzać doby serwis oferujący monitoring?

Podstawowym zadaniem jakie realizuje monitor stron www to sprawdzenie dostępności strony (czy strona działa i czy się wczytuje jej treść). Jednak idąc dalej można prowadzić szereg dodatkowych sprawdzeń: czy w treści witryny nie znajduje się podrzucony wirus, czy strona wczytuje prawidłowy certyfikat SSL, czy certyfikat SSL domeny nie wygasa w najbliższym czasie, czy strona wczytuje się w dobrym czasie,

Jaki serwis z monitoringiem dostępności witryny polecam?

W moich projektach korzystam praktycznie z jednego rozwiązania o nazwie Uptime Robot – jest to międzynarodowy monitor dostępności witryn internetowych oferujący w podstawowym (bezpłatnym) planie sprawdzenie dostępności adresu URL co 5 min, oraz bardzo przyjemny panel administracyjny. Serwis umożliwia wysyłanie powiadomień e-mail gdy strona nie działa. Natomiast gdy strona internetowa wraca po przerwie w dostępności monitoring podsumowuje czas niedostępności.

Uptime Robot - panel administracyjny - podsumowanie monitoringu strony
Uptime Robot – panel administracyjny – podsumowanie historii dostępności witryny z czytelnym wykresem
Uptime Robot - historia dostępności strony
Uptime Robot – panel administracyjny – historia dostępności strony z podsumowaniem czasu przerw w działaniu adresu witryny

Korzystałem również z polskich monitorów, które działają bardzo dobrze i spełniają założenia dobrego monitora: Ping.pl oraz Super Monitoring – warto sprawdzić moim zdaniem, jeżeli szukamy dobrego narzędzia w lokalizacją i obsługą w języku polskim. Serwisy oferują 14-dni bezpłatnego sprawdzenia.

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *